Криза прав людини: світовий спад базового рівня правосуддя

За новим звітом Світового проекту з правосуддя 75 з 113 країн порушують фундаментальні права людини.

Світовий проект з правосуддя повідомляє про зниження рівня дотримання та захисту фундаментальних прав людини у майже дві третіх країн із 113, що спричинено світовим сплеском авторитарного націоналізму та відступом від виконання міжнародних правових угод.  Професор Єльського університету, Самюель Мойн в інтерв’ю Guardian пояснює це не лише світовою кризою захисту прав людини, а й кризою руху за права людини в цілому.

«Серед багатьох націй фундаментальні права людини приносять в жертву глобалізації економіки, в якій перемагають заможні. Але рух за права людини історично не ставив перед собою мети визначати або викривати нерівність».

За новим рейтингом Світового проекту з правосуддя Україна зайняла 77 місце у загальному списку та 8 (восьме) з 13 країн Східної та Центральної Європи, випередивши Молдову порівняно з 2016 роком, а також обігнавши Киргизстан, Росію, Узбекистан та Туреччину. Не дивлячись на це, Україна, в цілому, є державою з низьким рівнем верховенства права та займає 11 позицію серед 30 країн з рівнем прибутку нижче середнього.

Згідно результатам опитування, в Україні продовжує залишатися високий рівень корупції серед виконавчої, судової, законодавчої влади та у військовому секторі. За даними в країні спостерігається низький рівень забезпечення права на конфіденційність, права на інформацію, права на життя та безпеку, а також мала ефективність розслідувань, виправної системи, санкцій за невиконання державних обов’язків для урядовців. Незважаючи на це, Світовий проект з правосуддя визначає Україну, як державу, де покращується рівень верховенства права, про що свідчить зменшення злочинності, громадянських конфліктів про яке повідомили респонденти.

На вершині рейтингу в цьому році незмінно продовжують залишатися нордичні країни: Данія, Норвегія, Фінляндія та Швеція, а також Нідерланди та Германія. Велика Британія та США поступилися однією позицією та зайняли 11 та 19 місця відповідно. При цьому США поступилося місцем Франції та Чеській республіці. Польща впала в рейтингу на 3 позиції та зайняла 25 місце, Росія піднялась на 3, та зайняла 89 місце.

В цьому році Венесуела продовжує залишатися внизу рейтингу – одразу після Камбоджі та Афганістану. Філіппіни зазнали найбільшого спаду у 18 позицій та зайняли 88 місце.

Результати дослідження показали, що у респондентів з 71 країни значно зменшилася віра в захист своїх прав. За словами засновника Світового проекту про правосуддя Вільяма Нейкома: «Ми засвідчуємо світове погіршення фундаментальних аспектів верховенства права».  Світовий проект з правосуддя проводить аналіз на основі незалежного опитування близько 110000 домогосподарств та 3000 експертів, зосереджуючи увагу на досвіді звичайних індивідуумів, маргінальних верств суспільства та компетентних осіб та порівнює досвіди правових систем всього світу. Проект керується універсальними принципами верховенства права, як відповідальність, законність, прозорість влади, доступність та неупередженість  рішень у спорах та, відповідно, аналізує рівень дотримання законів,  обмеження державної влади та влади урядовців та забезпечення потреб громадян, як, наприклад, доступ до суду, чи захист від жорстокого поводження, тощо.

За словами директора Центру верховенства права Бінгема: «Світова  активізація популізму, авторитарного націоналізму та відступу від правових зобов’язань наразі є трендами та, якщо їх не досліджувати, вони будуть становити значну загрозу верховенству права. Краще запобігати  порушенням верховенства права та прав людини ніж виправляти їх постфактум».


Джерело: https://worldjusticeproject.org/our-work/wjp-rule-law-index/wjp-rule-law-index-2017%E2%80%932018
Переклад: bravo!pravo