Перспективи скасування роумінгу з ЄС

Два місяці назад Президент України П. Порошенко заявив про велику кількість досягнень, що стосуються заходів зближення України із ЄС. Варто зазначити, що результати дійсно існують. Це, безумовно і безпосередньо, – його величність “безвіз”, а також розпочата боротьба за скасування роумінгу із ЄС.

Також робота над скасуванням роумінгу ведеться і з іншими країнами. Так, тиждень тому очільник МЗС П. Клімкін заявив, що розпочинаються переговори щодо взаємного зняття оплати за мобільний роумінг між Ізраїлем та Україною. Це все поки що розмови, але вже успіхами міжнародного секторального співробітництва це назвати можна.

Проте реалізація такого проекту із ЄС, ймовірно, пов’язана із великою кількістю проблем, які необхідно буде вирішити. Так, лише цього літа країни-члени ЄС скасували взаємну оплату роумнігу. Це був довгий 14-річний шлях. Однією із головних проблем реалізації такої уніфікаційної ініціативи була відмінність тарифів операторів різних країн-членів ЄС. Наприклад, тарифи мобільних операторів Германії та Франції відчутно вищі за тарифи їх сородичів в Угорщині чи Польщі.

Таким чином, ЄС зіткнувся із потенційною проблемою зловживань з боку споживача – осілий француз може укласти договір із польським оператором зв’язку і постійно користуватись мобільним зв’язком на території свого маєточка на півдні Франції за набагато нижчими тарифами. Відтак, всі учасники ринку мобільного зв’язку Франції опинились би у вкрай невигідному положенні. Цю проблему неможливо було оминути, окрім як передбачити санкції за такі зловживання, які полягають у списанні штрафних платежів у індивідуальному порядку, а також у випадку оптового зловживання – відключенням від мережі (з попереднім узгодженням із європейським регулюючим відомтсвом BEREC). І це у випадку, коли у оператора є “обгрунтовані підстави вважати, що у цьому випадку має місце зловживання” (п.12 Regulation (EU) 2017/920). В чому має полягати достатня “обгрунтованість” не конкретизується і це, мабуть, у подальшому буде детальніше роз’яснено судовою правотворчістю.

Питання правомірності обробки персональної інформації щодо аналізу геолокації клієнтів та співвідношення їх постійного місцеперебування із національністю його оператора, яке може бути вищезазначеною “обгрунтованістю”, також вирішується Regulation (EU) 2017/920, проте із посиланням, що такі дії мають здійснюватися виключно в межах встановлених європейськими законами щодо захисту персональної інформації.

Це все складнощі, які європейцям дійсно необхідно буде вирішувати на практиці. Але це буде практика продовження тривалої і ефективної взаємодії між країнами-членами ЄС, їх правових систем (яка, доречі, вже зіткнулася із протистоянням ринку операторів зв’язку, які модифікують свої стандартні договори з метою залишити за собою право отримувати додаткову плату за користування послугами за межами країни, а також просто підіймають абонентські платежі в декілька разів). Їх контекст взаємодії і комунікації, не переменшуючи досягнення “безвізу”, неможливо порівняти із неоднозначним досвідом взаємодії з Україною. Особливого занепокоєння також викликає те, що підстав для вищеописаного зловживання (через суттєву відміннсть тарифів та відсутність апробованих міжнародних механізмів запобігання зловмисних порушень у цій сфері) у випадку з Україною набагато більше.

І хоча Міністр МЗС П. Клімкін зазначив про те, що до саміту “Східного партнерства”, який запланований у Брюселі на 24 листопада цього року, Україна вже буде мати конкретні пропозиції щодо скасування для українців плати за послуги роумінгу на території ЄС, – це навряд чи означає, що ми можемо розраховувати на швидкі зрушення у цьому питанні. В той же час голова Нацкомісії, яка здійснює держрегулювання у сфері зв’язку та інформатизації, О. Животовський не дуже впевнено окреслив орієнтовні строки реалізації цього проекту, та повідомив, що завершитися це має в період 2019-2020 років.

Мабуть зміни ми побачимо лише після того як ЄС сама розбереться в тому “що до чого” з цим скасуванням роумінгу всередені себе – наслідки ще не дослідженні, але вже зрозуміло, що ринок реагує миттєво та буде зазнавати змін, і ці всі нові відносини необхідно належним чином регулювати та, попереджуючи, виводити із конфліктних зон.

Автор: Кирило Пасенюк, адвокат, Партнер Фірми

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.