Як Королева в Києві землю орендувала

Згідно з рішенням Київради від 23.11.2017 земельна ділянка, площею 0,1622 га по вул. Костельна 13-А в Шевченківському районі м. Києва передана її Королівській Величності, правительниці Канади, в оренду на 49 років для експлуатації та обслуговування адміністративного будинку, який її Королівська Величність, правительниця Канади придбала за договором купівлі-продажу майна від 30.06.2017.

Як відомо, Канада — конституційна монархія, а королева Єлизавета II є главою держави, з офіційним титулом «Королева Канади».

Орієнтовний розмір орендної плати буде складати близько 568,4 тис. грн. на рік, без врахування зростання індексу інфляції та збільшення нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Відтепер Королева Єлизавета ІІ зобов’язана виконувати вимоги статті 96 Земельного кодексу України, а саме:

а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; в) своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; д) своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; е) дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов’язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; є) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.

Цікаво, що раніше, згідно з рішенням Київради від 29.10.2009 № 554/2623, дана земельна ділянка була передана в оренду ЗАТ «Корпорація Укржилбуд» зі строком оренди до 2021 року.

Більше того, згідно з відомостями Публічної кадастрової карти, орендована королевою Єлизаветою ІІ земельна ділянка досі перебуває в оренді ЗАТ «Корпорація Укржилбуд».

В той же час, згідно з ст. 31 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Очевидно, що договір купівлі-продажу адміністративного будинку від 30.06.2017, в якому зараз розташовано посольство Канади, є безумовною підставою для припинення права оренди ЗАТ «Корпорація Укржилбуд».

Однак складність, а подекуди абсурдність земельного законодавства України, що регулює відносини з наповнення та адміністрування відомостей Державного земельного кадастру може зіграти злий жарт з її Королівською Величністю.

Позаяк невідомо, чи стануть застарілі відомості Державного земельного кадастру підставою для проведення вітчизняними правоохоронними органами перевірки з дотримання королевою Єлизаветою ІІ вимог земельного та містобудівного законодавства України та ЗАТ «Корпорація Укржилбуд».

Крім того, орендована Її Королівською Величністю, королевою Єлизаветою ІІ земельна ділянка розташована в межах буферної зони Софії Київської.

В той же час, згідно з Генеральним планом міста Києва, орендована земельна ділянка належить до земель житлової та громадської забудови.

Наразі представники громадськості, місцеві активісти та правозахисники пильно стежать за розпорядженнями землею громади міста Києва в центральній частині міста, тож складно спрогнозувати подальші пригоди королеви Єлизавети ІІ в дикому правому полі України.


Автор: Антон Кулинич, експерт з питань земельного законодавства юридичної групи Фірма