Повернення Саакашвілі та звалище правопорушень

OLEKSII BRATUSHCHAK

Хронологія

Спочатку Президент України Петро Порошенко видає указ про припинення українського громадянства екс-голови Одеської облдержадміністрації Міхеіла Саакашвілі, який на той момент перебував у США. В цей же час до Уряду України з Грузії надходять запити про екстрадицію свого колишнього Президента.

Потім Міхеіл Саакашвілі заявляє, що планує повернутися в Україну через КПП “Краківець”.

10 вересня 2017 року пропонуємо оглянути в жвавому темпі заголовків УП під музичну тему з бені-хіл:

 

 • 8 вересня 2017 року КПП “Краківець” огороджають колючим дротом
 • 9:30 КПП “Краківець” прихильники та соратники Саакашвілі втсановили сцену та ведуть виступи. Саакашвілі зустрічають велика кількість відомих активістів та політиків
 • 9:58 на “Краковці” застрягли 200 авто
 • 11:40 на “Краковці” поліція зупинила 40 невідомих у камуфляжі
 • 12:10 Саакашвілі передав привіт Ахметову і вирушив до Перемишя
 • 12:27 на “Краковці” затримали активістку Femen 
 • 13:21 Саакашвілі заявив, що поїде в Україну на “Інтерсіті”
 • 13:53 КПП “Краковець”: поліція затримала 100 тітушок з газовими балончиками й пістолетом
 • 14:22 Поїзду “Інтерсіті” заборонили їхати, поки Саакашвілі не вийде
 • 14:37 Поїзд з Саакашвілі рушив з Перемишля, його зупинили
 • 15:09 в Нацполіції відхрестилися від затримки поїзда з Саакашвілі 
 • 15:53 Пасажирам “Інтерсіті” запропонували їхати в Україну автобусами
 • 16:32 Міністр інфраструктури Омелян про поїзд з Саакашвілі: УЗ стала фактично некерованою
 • 16:55 Саакашвілі, який застряг у Перемишлі, вже зустрічають в Україні
 • 17:23 Саакашвілі знову збирався на “Краковець”. Але їжу в “Шегині”
 • 18:03 Саакашвілі вже в “Шегинях”
 • 18:43 Польські прикордонники пропустили Саакашвілі. В Україні “заміновано” 
 • 20:07 Саакашвілі: нас тримають за повних ідіотів і бидло
 • 20:12 Саакашвілі прорвався через кордон у “Шегинях”
 • 20:55 Саакашвілі й депутати не проходили прикордонний контроль
 • 21:10 Саакашвілі сів у машину й їде до Львова
 • 21:24 Саакашвілі і Ко загрожує 3 справи за перетин кордону
 • 21:41 Держприкордонслужба: у “Шегинях” зчинили бійку, сприяли незаконному порушенню кордону
 • 22:40 МВС: через Саакашвілі постраждали 12 поліцейських і 5 прикордонників
 • 22:52 Саакашвілі погуляв центром Львова і розповів про “Шегині”
 • 23:08 Генпрокурор Луценко: організаторів “прориву” притягнуть до кримінальної відповідальності

Правогляд

щодо припинення громадянства

Відповідно до ч. 2 статті 19 ЗУ “Про громадянство України” підставою для втрати громадянства є, зокрема, набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;

“Коли ДМС надала в комісію з питань громадянства документи, які свідчили, що при оформленні громадянства була подана недостовірна або сфальшована інформація, я мав діяти відповідно до закону і Конституції. Будь-які інші кроки були би злочинною діяльністю. Я підписав указ так само, як і стосовно інших громадян”, – сказав Порошенко.

Відповідно до наявної у ЗМІ інформації, процедура припинення громадянства у Міхеіла Саакашвілі дійсно була здійснена у формальній відповідності до норм чинного законодавства. Проте, мабуть, мало хто буде оспорювати очевидність політичної вмотивованості застосування цих норм – як засобу обмеження участі окремої людини у здійсненні політичної діяльності на території України. Приведення в дію правових механізмів задля досягенення інакшої мети, ніж це передбачено самим законодавством, є порушенням приципів верховенства права.

щодо зупинення потягу

19:55 10 вересня 2017 року  “Укрзалізниця” заявляє, що заборона руху поїзда “Перемишль – Київ“, на якому Міхеіл Саакашвілі намагався потрапит до України, підпадає під наказ Мінтранспорту від 27.12.2006  №1196.

Так, абзацом 4 пункту 7.3 розділу 7 вищенаведеного наказу встановлено, що пасажири без проїзних документів чи з недійсними проїзними документами, з прізвищем та іменем у проїзному документі, які не відповідають даним документа, що посвідчує особу (за винятком допущених описок не більше трьох знаків), без документів, що посвідчують особу, з ручною поклажею більше встановлених норм та з перевищенням розмірів, установлених для ручної поклажі, у вагон не допускаються.

Уявіть собі, що тим часом коли в поїзд вже зайшов та зайняв своє місце М. Саакашвілі (читай – “вже був допущений”) по гучномовцям вагонів почала лунати наступна інформація: “Від поліції надійшла інформація, що у потязі є особа, якій не дозволено в’їзд в Україну. Наш поїзд вирушить, якщо ця особа залишить поїзд”. Мабуть, що до таких екстраординарних механізмів впливу на “осіб, яким не дозволено в’їзд в Україну” Укрзалізниця вдалася вперше. Є всі підстави вважати, що і в останнє. Навіть, якщо допустити, що адміністрація потягу могла на підставі отриманої від поліції інформації не допустити особу до вагона – вона цього не зробила. Тому виникає питання – чому через неналежне виконання своїх обов’язків співробітники УЗ знайшли за можливе порушувати законні інтереси та права всіх інших пасажирів потягу (затримуючи відправлення потягу), і більше того пропонувати їм “добратися до України на автобусах”.

про прорив кордону

Поліція Львівської області відкрила кримінальне провадження за фактом прориву кордону екс-президентом Грузії і екс-главою Одеської ОДА Міхеілом Саакашвілі, а також його прихильниками. Варто зазначити, що стаття 331 Кримінального кодексу України, яка передбачала відповідальність саме за “незаконне перетинання державного кордону” була виключена з кодексу ще у травні 2004 року. Залишилось лише це:

Відповідно до ч.1 статті 332 Кримінального кодексу України організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями або сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод – карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з конфіскацією транспортних або інших засобів вчинення злочину.

У цьому моменті ситуація, мабуть, була доведена до абсурду. І всі обставини, що передували цьому “прориву”, лише сприяливо позначилися на його сприйнятті – все виглядало майже природньо. Проте, незважаючи на таку природність, вчинення кримінального правопорушення є очевидним – група осіб прорвалася через кордон, не проходячи при цьому прикордонний контроль. Це тяжкий кримінально-карний злочин. У правовій системі здорової людини в обов’язковості притягнення до відповідальності таких осіб не було б і сумніву. Але, як ми бачимо із подій що передували, – у нас дике правове поле, в якому рішення приймаються в лихоманці, а тому закон підлаштовується постфактум.

Цю всю історію можна охарактеризувати як сніговий ком з правопорушень – якщо його не зупинити наша бідолашна правова система зазнає критичних пошкоджень. Починаючи з остаточної зневіри в неї нас з вами, закінчуючи зневірою світової спільноти у можливість цивілізаційного розвитку України. Більше того, можна не сумніватися в тому, що така вразливість буде використана нашим ворогом. 

Ані Президент, ані Верховна Рада чи будь-хто інший не мають права у такий спосіб вирішувати за народ України хто має право бути учасником політичиного процесу в Україні, а хто ні. Це завдання свободного волевиявлення народу на виборах. Всі інші правопорушення, що були описані в цій історії – це суміш політичного гротеску, правового нігілізму та абсолютної спонтанності. Найбільш зрілим вирішенням питання було б, мабуть, визання своїх помилок сторонами та досягнення компромісу (win-win). Наприклад, щодо прориву кордону – наново пройти особам, які вчиняли “прорив”, оформлення свого перетину у міграційній службі. А далі – діалог. Прозорий та публічний. Оскільки загострення ситуації лише спровокує ще більші конфлікти у суспільстві та завдасть ще більшої репутаційної шкоди Україні.


 

Автор: Кирило Пасенюк, адвокат, Партнер юридичної групи Фірма

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.