правогляд
нового анти-рейдерського законодавства
Новий захист від рейдерства?
Марина Тетерук
Спеціаліст юридичної компанії "Фірма"
Згідно з останнім економічним оглядом Світового банку для України, у 2018 році економіка зросла на 3,3%, повідомляється на сайті Світового банку. Однак довіра інвесторів стримується нерівномірним прогресом у реалізації реформ, а для досягнення більш високого та стійкого економічного зростання критично важливим є впровадження реформ для підвищення продуктивності та росту інвестицій, у тому числі в таких сферах, як: верховенство права та захист прав власності.
2 листопада набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» (№159-IX). «Тепер бізнес ще більше захищений від рейдерства», зазначили з цього приводу в Мін'юсті.
Основні зміни, які запроваджуються вказаним законом полягають у наступному:
1
Виключено акредитованих суб'єктів з числа суб'єктів, що здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації
Як показала практика, найбільше зловживань у сфері державної реєстрації було саме з боку акредитованих суб'єктів - комунальних підприємств. Основною причиною зловживань з боку таких суб'єктів стало в тому числі незастосування до них відповідних санкцій з боку контролюючого органу по відношенню до певної частини порушників.
Новий закон повністю позбавляє акредитованих суб'єктів прав на здійснення реєстраційних дій, проте на негайний результат не слід сподіватись, адже ті зміни, що було внесено в державні реєстри з грубим порушенням законодавства, досі залишаються там допоки такі дії реєстраторів не будуть оскаржені та скасовані.
2
Зміни в територіальних принципах державної реєстрації
Державна реєстрація права власності на нерухомість тепер буде відбуватися лише за місцезнаходженням нерухомого майна, тобто скасовується принцип екстериторіальності.
Аналогічно закріплюється вимога про державну реєстрацію юридичних осіб та громадських формувань за їх місцезнаходженням. В аспекті реєстрації юридичних осіб принцип екстериторіальності діятиме лише на підставі документів, поданих в електронній формі, а також за наказом Міністерства юстиції України у визначених випадках державна реєстрація може проводитися в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць, або незалежно від місцезнаходження юридичної особи чи громадського формування, що не має статусу юридичної особи, в межах України.
Натомість відбувається повернення до принципу екстериторіальності при здійсненні державної реєстрації фізичних осіб – підприємців.
Однією з головних цілей запровадження принципу екстериторіальності державної реєстрації в 2016 році – зменшення бюрократичного навантаження на населення, адже реєстраційні дії дозволялося вчиняти у відповідному державному органі у будь-якому куточку України. Проте принцип екстериторіальності державної реєстрації разом з наданням повноважень проводити державну реєстрацію нотаріусам призвели до неоднозначних наслідків, адже це створило широкі можливості для рейдерських дій та незаконного заволодіння корпоративними правами.
З часом з метою антирейдерського захисту відбулося часткове обмеження принципу екстериторіальності, а зараз його взагалі скасовано. Чи дійсно таких захід сприятиме захисту від рейдерства невідомо, але однозначно посилить бюрократичне навантаження на бізнес. Сподіваємося, що законодавець розуміє, що «чорні нотаріуси», на жаль, поширені в в усіх куточках нашої країни, відповідно рейдерам такі обмеження не завдадуть серйозних проблем, натомість бізнес, який має юридичну адресу в одному місці, а фактичне місцезнаходження в іншому отримує додаткові складнощі.
3
Впроваджується принцип одночасності вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації прав
Законом запроваджується введення повного циклу: коли нотаріус і посвідчує документ, на підставі якого виникає право, і проводить реєстраційну дію. Цей принцип порівняно успішно працює з 2013 року у сфері нерухомості. Саме тому рейдерських захоплень на вторинному ринку нерухомості майже не має, адже нотаріус має справу безпосередньо з власником і несе повну матеріальну відповідальність за те, що він посвідчує. Маємо надію, що такий самий цикл вдасться запровадити і у сфері реєстрації бізнесу.
4
Встановлення обсягу цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевірка повноважень представника
Запроваджується обов'язок реєстратора визначати обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевіряти повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, направлених на набуття, зміну чи припинення прав, зокрема, в Єдиному державному реєстрі довіреностей, посвідчених у нотаріальному порядку.
При цьому у випадку проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру про особу, яка уповноважена діяти від імені особи. Якщо тлумачити цей перелік як виключний, то юридичні особи фактично втрачають можливість видавати довіреність на своїх працівників для представництва з метою вчинення реєстраційних дій в простій письмовій формі, а мають оформлювати нотаріально посвідчену довіреність.
5
Надсилання повідомлень про факт подання або прийому документів, поданих для проведення реєстраційних дій щодо такої юридичної особи
В новому законі закріплюється право учасника, керівника юридичної особи на безоплатній основі в режимі реального часу засобами телекомунікаційного зв'язку отримувати інформацію про факт подання або прийому документів, поданих для проведення реєстраційних дій щодо такої юридичної особи.
Така послуга вже фактично діяла в сфері державної реєстрації право власності на нерухомість, проте надавалася на комерійній основі через стороннього провайдера. Замовивши її, можна отримувати смс-повідомлення про початок реєстраційної дії, як тільки реєстратор відкриває розділ в реєстрі, власник отримує смс-повідомлення про це, і може звернутися до будь- якого реєстратора чи нотаріуса і фактично заблокувати ці дії.
Окрім вищезазначеного, законодавець сподівається, що захисту бізнесу від рейдерства сприятиме:
встановлення додаткового захисту нотаріально посвідчених документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація, шляхом викладення їх на спеціальних бланках нотаріальних документів
підвищення відповідальності за порушення законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
розміщення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань установчого документа юридичної особи
визначення, що доступ державного реєстратора до реєстрів здійснюється шляхом багатофакторної автентифікації (захист від несанкціонованих проникнень)
Загалом більшість нововведень дійсно мають шанс сприяти захисту права власності, але при цьому частково збільшують бюрократичне навантаження, яке заважає нормальній роботі бізнесу.
І наостанок зазначу, що в багатьох країнах механізми захисту від рейдерства є досить слабкими, проте рейдерства в них немає. Очевидно, що у вирішенні проблеми з рейдерством має значення і рівень правової зрілості і правової культури суспільства, а тому потребує проведення комплексних реформ, які сприятимуть розвитку суспільства та їх росту до цивілізованих відносин власності.
Марина Тетерук
Юрист Фірми