Право і магія

Право з часів його виникнення, а потім найдавніше грецьке та римське право мали сильний зв’язок з магією та її концепціями. Магічні ритуали та дії часто використовували, щоб реалізувати зобов’язання юридичного характеру. Тим не менш, поруч із магією, яку сприймало-то використовувало право, була також злочинна магія, яку практикували для лихих та антисоціальних дій, і тому жорстко переслідували.

Магія в основі юридичної практики

У сучасній західній традиції право вважають наукою, що сама по собі є світською. Але, звісно, це не завжди було так.

Насправді немає жодних сумнівів, що право з моменту виникнення мало значний зв’язок з чаклунством та його концепціями, котрі мають глибоке коріння в кожній народності та становлять етнографічний інтерес і повинні розглядатися не тільки в основі права, але й релігії та практичної діяльності.

Луї Герне (1882-1962) писав у своїй знаменитій роботі “Антропологія Даньої Греції”, що до народження права й держави магія була однією з рушійних сил, здатних регулювати міжособистісні відносини. Серед усіх давніх народів були поширеними вірування, що навколишній світ – предмети, слова, дії, числа або кольори – мають магічну силу, створюють особливі ефекти. Герне демонструє тісні послідовні звязки, що існували між цими віруванням у магічні дійства, та практичні застосування, зокрема в галузі юридичної практики.

Доводячи це, Герне відзначав, що в Стародавній Греції чітка ефективність магії базувалася на певних формулах, які тривалий час існували в праві різних міст, де використовувалися в законах або міжнародних договорах як покарання.

Магія і римське право

Те, що римське право з моменту виникнення було безпосередньо пов’язане з магією