У Франції законодавчо закріпили право на помилку

Французьким громадянам дозволили допуститися помилки при взаємодії з державним сектором, якщо тільки вони діяли з чесними намірами.

Уряд Франції офіційно визнав, що людині властиво помилятися, коли вона стикається з бюрократичним апаратом. Закон було прийнято одностайною більшістю голосів Національної Асамблеї та закріплено  «право на помилку» та звільнення від покарання. Однак лояльність  має свої ліміти: громадянам «пробачатимуть» лише одну помилку та, якщо вона скоєна з чесними намірами.  Ця стаття є ключовим аспектом закону, націленого на поширення довіри до суспільства та спрощення бюрократичних процесів,  що Еммануель Макрон анонсував під час президентської кампанії.

Головним принципом законності є те, що будь-які дії фізичної або юридичної особи  попередньо вважаються правомірними, поки не буде доведене інакшого. Якщо владні установи виявлять, що фізична або юридична особа дійсно помилилися в податковій декларації, їм буде зменшено розмір пені на 30%. А якщо платник податків побачить цю помилку сам, то штраф буде зменшено вдвічі.

Французькі компанії також отримали право на звернення за допомогою до органів влади, аби ті перевірили їх рахунки та податкові декларації, щоб мати гарантію того, що вони відповідають закону.  В разі невиконання цього,  вони отримають скоріше попередження,  а не покарання.

Міністр бюджету, державних розрахунків та державної реформи Франції, Жерарльд Дарманін, розповів, що в процесі розробки, уряд звертався до громадян, які «люблять своїх представників влади, але не адміністративні органи».

Однак, право на помилку не буде розповсюджуватися на тих, хто працює в секторі охорони здоров’я, навколишнього середовища та безпеки або тих, кого підозрюють в ухиленні від сплати податків, рецидивістів.

Джерело: https://www.theguardian.com/world/2018/jan/24/french-parliament-passes-law-giving-citizens-the-right-to-make-mistakes