Поради для споживачів
Споживачі vs. Коронавірус
Емілія Павлова
Юрист Фірми
На сьогоднішній день, статистика хворих на коронавірус продовжує
зростати нестримними темпами, в той час як більшість держав намагається впроваджувати незаплановані карантинні заходи.
Проте, що ж робити пересічним громадянам, які укладають угоди,
співпрацюють з контрагентами, придбають квитки на літак і намагаються здійснювати діяльність в умовах спалаху коронавірусу?
Відповідь, як завжди, ховається в багатосторінкових національних та міжнародних нормативних актах, юридична логіка яких, не завжди зрозуміла для звичайного споживача.
Тому, юристи Фірми допоможуть розібрати декілька повсякденних
кейсів, які можуть трапитись із кожним споживачем в умовах спалаху коронавірусу:
1
Скасування рейсу до країни, в якій впроваджено карантин
Змоделюємо ситуацію, в якій споживач, заздалегідь запланувавши відпустку за кордон, за день до початку виліту, дізнався про відміну його рейсу через провадження карантину.
Слід запам'ятати, що кожен пасажир має право на компенсацію за
скасування рейсу, якщо його не проінформовано про скасування рейсу меньше ніж за сім днів до запланованого часу виліту.
Виплата компенсації в залежності від дальності рейсу становить:

- 1500 км або менше – 250 Євро
- 1500-3500 км – 400 Євро
- понад 3500 км – 600 Євро
Авіаперевізник має право не сплачувати компенсацію, якщо він може надати підтвердження того, що причиною скасування рейсу була дія надзвичайних обставин або непереборної сили, якою в повні мірі може бути епідемія короновірусу.
Але не слід плутати епідемію з карантином, оскільки останній не входить до переліку форс-мажорних обставин, затверджених Регламентом Торгово-промислової палати України. Торгова-промислова палата України є єдиним органом, яка засвідчує існування форс-мажорних обставин, а тому без відповідного висновку/сертифікату Торгово-промислової палати України, авіаперевізник зобов'язаний сплатити компенсацію.
З більш детальним порядком інформування пасажирів про скасування рейсів, а також з порядком компенсації можливо ознайомитись на сайтах авіаперевізників за наступними посиланнями:
2
Скасування заходу через впровадження карантину або відмова від виконання зобов'язань
Слід зазначити, що порядок скасування будь-якого заходу/відмова від надання послуг, наприклад сеансу в кінотеатрі, та порядок компенсації за таке скасування, зазвичай регулюється договором або публічною офертою, яка розміщена на сайті продавця послуг.
Проте, трапляються випадки, коли положення договорів не достатньо урегульовують випадки скасування заходу, повернення сплачених коштів у разі такого скасування, та перелік форс-мажорних обставин, які звільняють від надання послуг.
І в цьому випадку, такі «прогалини» у договорі, зазвичай відіграють на користь споживача, адже необхідно згадати про декілька «золотих прав» із Закону України «Про захист прав споживачів», а саме:
1. Споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов'язань за договором;

2. У разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання)
роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством.
А тому, навіть якщо виконавець послуг пред'являє вам рішення Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу, яким проваджено карантин, нагадайте йому, що єдиною підставою для звільнення від виконання зобов'язань є висновок Торгово-промисловою палати, у разі його відсутності – сміло вимагайте компенсації.
Також слід зазначити, що Протокол засідання Постійної комісії з питань техногенно екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій «Про додаткові заходи запобігання поширенню нової коронавірусної інфекції (COVID 19)», яким ведено обмежувальні заходи на території міста Києва, поки що діє де-юре, адже санкцій за невиконання рішень такої Комісії ані Кодекс про адміністративні правопорушення, ані Кримінальний кодексу України – не містять.
Імовірно, що через спалах короновірусу, юридичні проблеми будуть все
частіше виникати у відносинах із споживачами, адже судова практика з цього питання не сформована, а законодавство не містить відповідей на багато питань.

Але завжди пам'ятайте про свої законні права і відважно захищайте їх у
дикому правовому полі!
Емілія Павлова
Юрист Фірми