Вибори голови Конституційного суду не відбулися

2 листопада 2017 року в черговий раз (вдруге) не відбулися вибори голови Конституційного суду України.

“Вибори голови КСУ не відбулися”, – повідомив співрозмовник інформаційного агенства УНН.


Конституційний параліч. Відповідно до публічних даних, КСУ за 2017 рік не прийняв жодного рішення та не надав жодного висновку. Вже понад рік Верховна рада, Президент, З’їзд суддів України не призначають суддів КСУ за своєю квотою. Таким чином, відсутність передбаченої Законом повної комплектації судового складу Конституційного суду фактично унеможливлює здійснення конституційного провадження, яке, серед іншого, ускладнено стверджувальним протистоянням між суддями, які не можуть знайти спільної позиції у питаннях, що стосуються, навіть, суто адміністративного значення для суду. Кадрова криза – сьогодні цілком стандартна ситуація для судової системи в цілому (читай також “Судовий колапс: шість районів без юстиції”) її наслідком, серед іншого, є безперервне накопичення нерозглянутих справ, а також фактичне блокування здійснення судами своєї діяльності.

Разом з тим, ситуація була ускладнена довгим неприйняттям Верховною радою нового Закону про Конституційний суд. Таким чином, фактично, Конституційний суд України, як єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні, завданням якого є гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України, майже цілий рік не здійснював своїх основних завдань.

Єдиним рішенням цієї проблеми є призначення нових суддів, які б навіть суто своєю присутністю та здійсненням своїх суддівських повноважень на засіданнях КСУ вже б зрушили проблемну ситуацію з мертвої точки.