ЦНАП тепер ще реєструє шлюби та видає права

Вчора, 11 жовтня, Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу Мінекономрозвитку щодо розширення переліку адміністративних послуг, які громадяни України можуть отримати у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП). Про це повідомляє прес-служба Мінекономрозвитку.

Таким чином, ЦНАПи тепер зможуть:

  • видавати посвідчення водія (за погодженням місцевої влади з Міністерством внутрішніх справ);
  • державна реєcтрація (перереєстрація, зняття з обліку) транспортних засобів (за погодженням місцевої влади з Міністерством внутрішніх справ);
  • реєструвати акти цивільного стану (за погодженням місцевої влади з Міністерством юстиції);
  • дозвіл на застосування праці іноземців (без погодження);
  • послуги соціальної сфери (за пропозиції Міністра соціальної політики Андрія Реви).

У рамках реформи децентралізації у 2015 році місцевим органам влади делегували повноваження з надання низки найбільш затребуваних громадянами адміністративних послуг: реєстрації бізнесу, речових прав на нерухоме майно. Так утврорилися ЦНАПи, які є складовою частиною Електронного уряду. Їх функціонування має перешкоджати “низовій корупції”, оптимізувати діяльність місцевих органів влади та регіональних відділень органів центральної влади, економити матеріальні та часові ресурси як державти, так і громадян.

І це дійсно працює. Результати соціологічних досліджень свідчать про те, що рівень задоволеності громадян обслуговуванням у ЦНАП є значно вищим, порівняно із рівнем оцінки надання таких послуг органами виконавчої влади, – повідомляється у аналітичній записці Національного інституту стратегічних досліджень. Проте, передача повноважень ЦНАПам часто саботується органами влади, зокрема, через небезпідставні побоювання останніх, що в органах, яким належать ці повноваження сьогодні, будуть скорочуватись посади. А також слід знати, що багато регіональних центрів не забезпечені матеріально, – а відтак, фактично не мають змоги ефективним чином надавати ефективні адміністративні послуги населенню, що призводить до порушення їх прав. Перенавантаженість регіональних центрів є головною причиною таких порушень, що призводить, наприклад, до великої кількості безпідставних відмов у наданні дозвільних документів.

Фінансуванням та підтримкою розвитку ЦНАПів у регіонах займається SKL International, яка в 2017 році надала допомогу понад 26 об’єднаниним теріторіальним громадам,  а також програма U-LEAD (спільна програма Європейського Союзу та його держав-членів – Данії, Естонії, Німеччини, Польщі та Швеції), в рамках якої планується  вікрити не менше 400 центрів до кінця 2020 року. Окрім цього, підтримкою розвитку ЦНАПів у Тернопільській області займається програма USAID “Лідерство в економічному врядуванні”.