Не довіряйте неперевіреним активістам

 

 

Акти́візм (від лат. activus), також громадсько-політична діяльність — зусилля, спрямовані на просування соціальних, політичних, економічних, екологічних чи інших змін з бажанням зробити поліпшення в суспільстві. Форми активності — від написання листа до газет чи політиків, політична агітація, економічна активність, така як бойкоти, мітинги, демонстрації, страйки, голодування тощо.

За останні кілька років українське значення слова активіст докорінно змінилося, з позитивного тлумачення все частіше дане слово асоціюється з зовсім іншими категоріями людей, – маргиналами, рекетирами або просто дармоїдами. Так було не завжди, але тепер це стало очевидною тенденцією. Після Революції Гідності можливостей для впливу на реальність у суспільства побільшало, а відтак, за умови дикого правового поля, стало більше і можливостей для зловживань.

Яскравим підтвердженням цьому факту є нещодавнє затримання голови ГО «Борщагівська січ» Людмили Котенко під час отримання нею грошових кошів у сумі 200 тис. дол. США .

Як було встановлено, під прикриттям громадської організації, яка нібито боролася із незаконним будівництвом, насправді ховалася злочинна організація, метою якої було вимагання грошових коштів з забудовників. Вже давно не секрет, що такі групи “псевдо-активістів” працюють по всьому місту,  і завжди діють за схожою схемою.

Прикриваючись популістськими гаслами, такими як «вимагаємо сквер, а не багатоповерхівку!», «ні незаконному будівництву!», «врятуємо ліс, озеро, дерево…»  (необхідне підкреслити), група кураторів підбурює мешканців до протистояння. У випадках, коли будівництво дійсно законне, або суттєво не зачіпає інтереси оточуючих, охочих до вуличного протесту буває дуже мало. Проте, “активістам” великої кількості і не потрібно – хоча б одна\дві сім’ї, – цього буде достатньо для легалізації всього псевдо-активістського натовпу з кілька десятків людей.

Таким чином, не має значення чи все в порядку у забудовника з документами, – головне громада проти, хоча зазвичай ця «громада» складає не більше кількох відсотків від людей, чиї інтереси може зачіпати будівництво.

А далі в хід йдуть негативні публікації у сумнівних інтернет-виданнях, які тисячократно репостяться через мережі ботів у соціальних мережах. Враховуючи нестаток часу для аналізу цієї “зрадно-переможної” новини, – більшість співчуваючих користувачів долучаються хоча б “лайком” у рух проти “зухвалих забудовників”. Таким чином, досягається ефект негативної хвилі, який вигідний шахраям. Ця хвиля затаскує у себе місцевих депутатів, службовців органів місцевого самоврядування – які, з одного боку, “встають на сторону людей” та роблять непоганий піар, а з іншого – демонструють повну безвідповідальність, результатом якої є співучасть у вчиненні злочину.

Забудовники, які втрачають кошти за кожний день простою вимушені йти на поступки, надаючи активістам певні преференції у вигляді кв. м у новобудові, або у вигляді грошей. Це майже не єдиний раз, коли Національна поліція надала адекватну оцінку діям псевдо-активістам, яких було затримано на взятті “хабаря” у розімірі 200, 000 долларів за “непротистояння” забудовнику.

фото з npu.gov.ua

Дії зазначених злочинних угруповань є особливо небезпечними для нашого суспільства. Роз’єднана активістська спільнота є найбільш “зарядженою” частиною суспільства. Пасіонарії є соціально-емоційним двигуном, енергією якого не можна маніпулювати, оскільки саме вони визначають можливість нашого розвитку. Справжні  та критично мислячі волонтери та активісти – люди, на яких, мабуть, сьогодні все і тримається. Їх діяльність ніколи не буде протизаконною, в першу чергу тому що переслідує законні цілі та відповідає вимогам верховенства права. Зловживання громадською думкою, використання “псевдо-активістських технологій” з метою перешкоджання законному бізнесу – злочин, що має розцінюватися, зокрема, як злочин проти нашої державності. Вони, заради свого незаконного збагачення, саботують розвиток громадянського суспільства – а в ньому має бути безумовна монополія правди та права.


Автор: Роман Родін, адвокат, керівник кримінальної практики юридичної групи Фірма