Зміни до КПК, що призводять до судового колапсу

Редакційна саття bravo!pravo


Судова реформа передбачає суттєві зміни, серед іншого, і в кримінальному процесі. І хоча Кримінально процесуальний кодекс України (далі – КПК) зазнав лише часткових трансформацій – вони потребують особливої уваги, в першу чергу через те, що тут мова йде безпосередньо про права та свободи людини, що пов’язані із кримінально-карними злочинами. Тому навіть мінімальні зміни можуть стати причиною великої кількості суттєвих порушень, відповідальність за які буде нести Уряд.

Тепер, до суті. З 11 січня 2019 року набирають чинності зміни КПК, які вносяться Законом України під назвою “Про внесення змін до КК та КПК з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами”.

Відповідно до нових змін до ст. 132 КПК клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування, як юридична особа.

У разі якщо фактичне місцезнаходження структурного підрозділу органу досудового розслідування відрізняється від зареєстрованого місцезнаходження органу досудового розслідування, як юридичної особи, подання та розгляд клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження здійснюється виключно слідчим суддею місцевого суду за зареєстрованим місцезнаходженням органу досудового розслідування, як юридичної особи.

Взявши до уваги, те що юридична адреса, наприклад Головного Управління Національної поліції у м. Києві: м. Київ, вул. Володимирська, 15, то відповідно всі клопотання даного слідчого органу та всіх його територіальних підрозділів будуть надходити до одного суду – Шевченківського районного суду м. Києва. Враховуючи, непомірне навантаження судів, велику кількість суддів, які наразі перебувають без повноважень, а також стислі строки розгляду клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, дані зміни фактично унеможливить  розгляд будь-яких інших справ. Оскільки, для розгляду такої великої кількості клопотань потрібно багато часу, то дана зміна може призвести до порушення строків визначених нормами КПК України.

Оскільки, ст. 306 КПК України визначає строк розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п’яти днів з моменту надходження скарги. То, таку кількість клопотань чи скарг громадян просто не можливо буде розглянути в визначені КПК України строки, адже навіть при збільшенні штату суддів, стільки судових справ не можливо буде розглянути фізично. А отже, строки розгляду будуть значно збільшені, що порушить права громадян.

Це лише один з прикладів, але дані зміни, призведуть до такого колапсу по всім судам України. На жаль, наша судова система на разі не готова до внесення таких змін до КПК України.