Увага! Змінено правила блокування податкових накладних.

Увага! В дикому правовому полі змінено правила блокування податкових накладних. 13 жовтня 2017 р. український бізнес отримав чергове фіскальне нововведення. В переддень Святої Покрови набули чинності зміни до Наказу Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 р. N 567 Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зміни стосуються двох суттєвих нововведень:

 • для будь-яких платників ПДВ таблицю з інформацією про види діяльності, товари/послуги, які на постійній основі поставляються або купуються підприємством, можна подавати до моменту блокування податкової накладної.
 • таблиці від сільгоспвиробників повинні враховуватися Державною фіскальною службою автоматично в тому випадку, якщо їх подають платники, які відповідають певним критеріям.

Можливість подання таблиць ще до моменту реєстрації податкової накладної важлива, оскільки це повинно дозволити уникнути блокування податкових накладних щодо товарів/послуг, які були вказані в такій таблиці. Дана таблиця подається платниками в електронній формі разом з поясненнями, де вказується специфіка господарської діяльності суб’єкта господарювання, бажано, з посиланнями на податкову звітність. Раніше платники податків подавали пояснення у вільній формі.

Платник податків в поясненнях повинен вказати на наявність достатніх матеріальних і трудових ресурсів для певного виду діяльності (наявність власних/орендованих основних засобів, землі, трудових ресурсів, тому подібне). Окрім того, необхідно описати виробничий процес платника, який обґрунтувати первинними документами, договорами, звітністю, тому подібне.

Автоматичний облік технологічних таблиць для платників податків аграрного сектору можливий, якщо ці підприємства відповідають двом ключовим критеріям:

 • такі платники податків – виробники сільськогосподарської продукції повинні бути включені до Реєстру отримувачів бюджетної дотації;
 • повинні числитися на 31 грудня 2016 р. учасниками спецрежиму з ПДВ. Одночасно такі платники за станом на 1 січня 2017 р. повинні мати власні або орендовані земельні ділянки площею 200 гектарів і більще, задекларовані до 20 лютого 2017 року. І з початку 2017 року в таких платників не повинно бути одночасно змін засновників, керівника.

Для реалізації зазначених нововведень таблицю виклали в новій редакції, де з’явилися позначки для відображення статусу зазначених сільськогосподарських товаровиробників. При цьому сільськогосподарських підприємств будуть прийматися автоматично тільки в тому випадку, якщо в них вказана поставка / виробництво наступних груп товарів:

 • Живі тварини;
 • Риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні;
 • Молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного погодження, в іншому місці не зазначені;
 • Овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби;
 • Їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь;
 • Зернові культури;
 • Насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж.

Державна фіскальна служба декларує, що описані нововведення націлені на досягнення прозорості та зрозумілості підстав блокування / розблокування податкових накладних, зменшення людського фактору, що зрештою повинно бути черговим «покращенням» для бізнесу. Втім, як зміни будуть працювати на практиці і чи матимуть хоч якийсь позитивний вплив на поліпшення бізнес клімату буде залежати, знов таки, від порядності та сумлінності керівництва Державної фіскальної служби.


Автор: Олександр Чумак, Партнер юридичної групи Фірма