Громадянство ЄС після Брекзіт: все вирішить суд.

 

Справу британських громадян, що живуть у Європейському союзі, буде розглянуто в Європейському суді в Люксембурзі.

У зв’язку з Brexit, п’ятеро британських громадян, що багато років проживають в Нідерландах, звернулися до Амстердамського суду для встановлення того, що їх права європейських громадян визнані, захищені та їх не можна позбавити через результати референдуму про вихід Британії з Європейського союзу.

Адвокат позивачів наголошував на тому, що стаття 20 Лісабонської угоди надає британським громадянам право залишити європейське громадянство після Brexit: «кожен громадянин держави-члена є громадянином Союзу. Громадян­ство Союзу доповнює, а не змінює національне громадянство».

В середу суд Амстердаму виніс рішення про передачу справи до Європейського суду. Влада Нідерландів та Амстердаму висловилася проти,  зазначивши, що звернення до Європейського суду можливе при попередньому розгляді на всіх нижчих судових рівнях та, що будь-яка постанова, винесена судом в Люксембурзі, може зірвати політичні перемовини між Великою Британією та іншими державами-членами ЄС, яких представляє Мішель Барньє.

На що суддя відповів, що делікатні політичні питання все ще залишаються тими, що розглядає суд, а відтак 5 позивачів відстояли свої права та очікують від суду захисту їх фундаментальних прав. Для вирішення спору може бути застосована Віденська конвенція  про право міжнародних договорів 1969 року. Однак, Європейські угоди створюють окрему автономну правову традицію та дати відповідь, що станеться з правами та свободами громадян країн, що вийшли з ЄС, може тільки суд. Суддя надав час позивачам та захисту до середи (14 лютого) аби надати коментарі щодо вироку перед тим, як справу буде відправлено до Люксембурга. Наразі суд запропонував два запитання Європейському суду :  визначити, чи означає Brexit автоматичну втрату європейського громадянства та всіх його прав, включно зі свободою пересування. Якщо на це питання відповідь буде «ні», тоді колегія з суддів має визначити, за яких умов та які обмеження застосовуються для захисту цих прав, коли Великобританія вийде з ЄС.

Не тільки в Нідерландах проживають 46000 британців, але близько 1.2  мільйони британців живуть в інших країнах ЄС.  Рішення суду буде дуже важливим для британських громадян, що проживають в ЄС. Рішення суду очікують до 29 березня 2019 року – остаточної дати Brexit.


 https://www.theguardian.com/politics/2018/jan/17/britons-dutch-court-eu-rights-cannot-be-removed, https://euobserver.com/uk-referendum/140914